Czym jest programowanie sterowników PLC?

PLC to skrót od angielskich słów programmable logic controller oznaczających programowalny sterownik logiczny. Najprościej mówiąc, programowalny sterownik logiczny to urządzenie mikroprocesorowe, które ma kierować maszyną i rozwiązywać problemy pojawiające się w trakcie jej działania. PLC steruje urządzeniami wyjściowymi według napisanego programu, bazują na sygnałach pochodzących z urządzenia wejściowego. Celem zaprogramowania sterownika PLC jest wiec wykonywanie przez niego określonych działań.

Historia PLC

Dawniej, do końca lat 60. XX wieku, układy sterowania maszyn były budowane jako sztywna sieć logiczna. Okablowanie między stycznikami i przekaźnikami pełniło funkcje programu. Na pomysł wprowadzenia sterowania nowego typu wpadli amerykański inżynierowie, pracujący w przemyśle samochodowym. Zaproponowali oni, aby algorytm działania zapisywany byłby nie w okablowaniu, lecz w pamięci. W 1970 pojawił się pierwszy system sterowania działający na zasadzie cyklicznego obiegu pamięci programu. W 1973 roku w USA pracowało już ponad 3000 sterowników PLC.

Jak programuje się sterownik PLC?

Programowanie PLC zazwyczaj odbywa się na podstawie kodów dostarczanych przez producenta danego rozwiązania. Jednak wielu z nich umożliwia zaimplementowanie swojego kodu napisanego np. w Codesys. Wyróżnia się cztery główne języki programowania PLC. Pierwszy, uniwersalny, to Ladder, który na pierwszy rzut oka przypomina nieskomplikowany schemat elektryczny. Jest bardzo popularny. Drugi to STL, czyli structured text language, w którym warunki dla urządzenia podaje się w formie tekstu.  Trzecim językiem programowania PLC jest FBD, czyli function block diagram. Cechuje się on tym, że każdy element oprogramowania traktuje jako obiekt, który ma wejścia i wyjścia. Często stosowany jest w miejscach, w których działa wiele takich samych obiektów. Czwartym, często spotykanym językiem programowania jest sequential function chart, czyli SFC. Najprościej mówiąc, przypomina on „drzewko” z hierarchią, które rysujemy na kartce. Dzięki niemu można dokładnie sprawdzić, jak działa algorytm. Programiści aplikacji komputerowych chętniej korzystają z STL, a elektrycy do Ladder. Niektórych algorytmów nie da się napisać np. w Ladder, chociaż jest on językiem polecanym do nauki dla osób, które dopiero uczą się programowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę