Proces odżużlania polega na zbieraniu żużla, jego schładzaniu i kruszeniu, a następnie przewożeniu na odpowiednie miejsce składowania. Aby efektywnie wykonywać te czynności, potrzebny jest sprawny i działający bezawaryjnie odżużlacz zgrzebłowy. Urządzenie to jest szeroko wykorzystywane w różnego typu zakładach przemysłowych, górnictwie, hutnictwie, a także w branży ciepłowniczej. W jaki sposób tego rodzaju odżużlacz jest zbudowany oraz dlaczego warto go wybrać?
Jak zbudowany jest odżużlacz zgrzebłowy?
Budowa tego urządzenia jest dość prosta, co ułatwia eksploatację i konserwację, a także zmniejsza prawdopodobieństwo skomplikowanej awarii. W przypadku usterki zwykle możliwa jest bardzo szybka naprawa, aby odżużlacz zgrzebłowy mógł wykonywać swoją pracę bez zbędnych przestojów. Najważniejsze części tego urządzenia to:
- Wanna, której wymiary dobierane są zależnie od konkretnych zastosowań i potrzeb odbiorcy. Jej konstrukcja cechuje się szczelnością, a także niepalnością, aby transport nawet gorącego żużla był bezpieczny, a jego kawałki nie wydostawały się poza maszynę.
- Głowica napędowa, która umieszczona jest w tym miejscu, gdzie wysypuje się żużel. Dzięki jej całemu zespołowi napędowemu wraz z wałem, łożyskami, kołem napędowym i łańcuchem następuje przemieszczanie żużla do wanny, gdzie następnie zostaje schłodzony.
- Głowica napinająca, którą montuje się po przeciwnej stronie niż głowicę napędową, co pozwala na utrzymanie stale naciągniętego całego systemu transportującego i sprawną pracę odżużlacza zgrzebłowego.
- Cięgno zgrzebłowe, w skład którego wchodzi bardzo wytrzymały łańcuch, zgrzebła oraz elementy je łączące. Taka jego budowa pozwala na bezkolizyjny transport nawet ciężkiego materiału, jakim jest żużel.
Dlaczego warto stosować tego rodzaju odżużlacze?
Są to urządzenia dostępne w wielu różnych rozmiarach, co pozwala na wybór takiego modelu, który będzie najbardziej dopasowany do potrzeb danego zakładu produkcyjnego, ciepłowni czy innej jednostki. Dzięki prostej budowie i małej awaryjności nie ma potrzeby składowania skomplikowanych części zamiennych, aby naprawić urządzenie, gdy wystąpiła usterka. Wyeliminowane zostaje także zagrożenie zapchania się odżużlacza i zaklinowania w nim przemieszczanego materiału. Poza tym można wybrać model zautomatyzowany, który kontroluje poziom wody w wannie i dolewa jej w razie potrzeby, co zmniejsza ilość pracy wykonywanej przez ludzi.