Co warto wiedzieć o spawaniu elementów stalowych?

Spawanie to często stosowana metoda łączenia ze sobą elementów wykonanych ze stali. Wyróżnia się wieloma zaletami, w tym szybkością i wysoką jakością powstających połączeń, a także możliwością spajania ze sobą stopów o zróżnicowanym składzie. Poza tym spawanie może być wykonywane w różnych płaszczyznach, co znacznie ułatwia montowanie wielu fragmentów maszyn czy konstrukcji stalowych. Co warto wiedzieć o tym sposobie łączenia elementów?

W jaki sposób przebiega proces spawania?

Spawanie polega na łączeniu ze sobą dwóch elementów za pomocą spoiwa. Cały proces przebiega w wysokiej temperaturze, co pozwala na stopienie miejsca styku i w efekcie trwałe połączenie dwóch fragmentów metalowych. Jedną ze starszych i często stosowanych metod jest spawanie łukowe przy użyciu elektrody otulonej. Łuk spawalniczy, czyli impuls elektryczny, który przepływa między elektrodą a spawanym elementem, wytwarza bardzo wysoką temperaturę, co pozwala na topienie się spoiwa. W ten sposób można łączyć fragmenty wytworzone ze stali, żelaza, stopów miedzi czy innych metali.

Nowoczesne spawanie zrobotyzowane

Metod spawania jest wiele, ale obecnie dynamicznie rozwija się szczególnie jedna z nich – spawanie zrobotyzowane. Jest to połączenie procesów spalania z nowoczesnymi osiągnięciami robotyki i automatyki. Pozwala na zastąpienie pracy człowieka maszyną we wszystkich tych miejscach, w których zdrowie lub życie ludzi mogłoby być zagrożone. Dzięki zautomatyzowaniu całego procesu wystarczy, że nadzorujący całość operator znajduje się przed ekranem komputera oraz steruje pracą robota i ją kontroluje. To pozwala na zwiększenie wydajności oraz dokładności procesu, a także zmniejszenie udziału człowieka w najbardziej niebezpiecznych etapach związanych ze spawaniem.

Przewiń na górę