Czym jest toczenie CNC i gdzie jest wykorzystywane?

Automatyzacja procesów produkcyjnych na stałe zagościła w przemyśle, motoryzacji, meblarstwie, rolnictwie czy innych branżach. Zastosowanie nowoczesnych maszyn zwiększa efektywność, wydajność i bezpieczeństwo pracy, a także pozwala przedsiębiorcom zwielokrotnić zyski. Przykładem automatyzacji procesów jest toczenie CNC, czyli jedna z technik obróbki skrawaniem, w której obrabiarki sterowane są przez mikrokomputer. Na czym dokładnie polega ta metoda i gdzie możemy się z nią spotkać?

Na czym polega tocznie CNC

Toczenie CNC (z ang. Computerized Numerical Control) to nowoczesna metoda obrabiania przedmiotów. Proces jest wspierany przez komputer zintegrowany z mechanizmem sterującym tokarką, dlatego nie jest wymagana ręczna interwencja operatora. W obrabiarkach CNC obrabiany przedmiot przymocowany jest do uchwytu maszyny i wykonuje ruch wokół własnej osi. Narzędzie skrawające porusza się natomiast prostoliniowym ruchem posuwowym usuwając zbędną część elementu i nadając mu pożądany kształt, rozmiar i długość. 
Dzięki zastosowaniu tej techniki można uzyskać identyczne przedmioty o konkretnych formach i wymiarach brył np. walce, stożki lub kule, a także elementy o bardziej skomplikowanej geometrii. Obróbce CNC można podać wiele materiałów np. aluminium, stal, stal nierdzewną, miedź, plastik czy drewno. Ponadto skrawanie może odbywać się różnymi metodami, jak np. obróbka powierzchni zewnętrznej (obtaczanie), obróbka powierzchni wewnętrznej (wytłaczanie), a także wiercenie otworów i szczelin. 

Zastosowanie toczenia CNC

W procesie toczenia CNC możliwe jest wytworzenie szerokiego spektrum przedmiotów, co sprawia, że często i chętnie stosuje się go w różnych branżach jak: przemysł medyczny, maszynowy, rolnictwo, lotnictwo, meblarstwo czy motoryzacja. Dzięki obróbce wiórowej CNC można wyprodukować różnorodne komponenty budowy maszyn, osie, tuleje, cylindry, podkładki, pierścienie, koła, śruby, wałki, stożki i wiele innych. Pełna automatyzacja procesu powoduje, że skraca się łańcuch kroków produkcyjnych przez ograniczenie czynnika ludzkiego. Umożliwia to zminimalizowanie wypadków przy pracy, zwiększenie bezpieczeństwa, a także wydłużenie życia maszyn.
Obróbka skrawaniem CNC świetnie sprawdzi się więc tam, gdzie wymagana jest doskonała precyzja i powtarzalność pracy. Poza tym wprowadzenie dokładnych parametrów toczenia do oprogramowania obrabiarki sprawia, że ta metoda pozwala wyeliminować wady i pomyłki podczas produkcji danych przedmiotów, wytwarzając całą serię identycznych detali o zgodnych parametrach. To z kolei znacznie zwiększa efektywność pracy i przynosi przedsiębiorcom większe zyski. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę