Dlaczego warto postawić na automatyzację produkcji?

Celem każdej firmy produkcyjnej jest osiągnięcie pozycji lidera w swojej branży. Tę można osiągnąć, produkując dużo w krótkim czasie, nie obniżając przy tym jakości produktów. Ponieważ człowiek ma swoje ograniczenia, istnieje możliwość przejmowania najcięższych, monotonnych, a także bardzo skomplikowanych prac przez maszyny. Automatyzacja produkcji staje się obecnie standardem w firmach, które stawiają na optymalizację zysków i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku.

Zalety automatyzacji produkcji

Pierwszą zaletą automatyzacji produkcji jest oczywiście zwiększenie jej wydajności. Roboty wykonują swoje zadania precyzyjnie i bardzo szybko. W ogromnych korporacjach każda minuta ich pracy jest kluczowa dla osiąganego zysku. Co ważne, maszyny nie popełniają też błędów. Ich powtarzalna praca jest dokładna, a jej jakość jest utrzymana przez to na tym samym, wysokim poziomie. Automatyka przemysłowa przyczynia się również do uproszczenia systemu kontrolnego na danej linii produkcyjnej. Roboty nadzorują pracę bez przerwy i są w stanie znaleźć najdrobniejsze błędy w produkcie oraz natychmiast zaraportować je operatorowi danej maszyny. Kolejną zaletą automatyzacji produkcji jest wyższy poziom bezpieczeństwa ludzi. Maszyny wykonują zadania nawet w trudnym i niebezpiecznym dla człowieka środowisku – np. skrajnie wysokich lub niskich temperaturach, czy w bliskości zagrażających zdrowiu i życiu substancji. Robotyzacja znacząco wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji. Konserwacja maszyn i utrzymanie linii produkcyjnej jest o wiele mniejszym wydatkiem, niż zatrudnienie takiej liczby osób, która byłaby w stanie wykonać tę samą pracę.

Nie tylko maszyny

Automatyka przemysłowa ma na celu automatyzację procesów produkcyjnych. W zakres tego pojęcia wchodzi jednak nie tylko budowa i rozwój maszyn, ale też urządzeń kontrolnych i sterujących. Automatyka przemysłowa obejmuje też szereg zagadnień związanych z centralami sterującymi i oprogramowaniem. Automatyzacja produkcji to długi proces wymagający dokładnej analizy technicznej i biznesowej – jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Równie ważne jak przygotowanie maszyn do pracy jest rozwijanie kompetencji osób je obsługujących, zarówno przed automatyzacją, jak i po niej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę