Jak ustawić dobrze sterownik podajnika w piecu na pellet?

Dobierając kocioł do ogrzewania domu zwracamy uwagę na jego parametry techniczne, szukamy urządzeń zapewniających komfort termiczny, oszczędnych i ekologicznych, a jednocześnie jak najbardziej prostych w obsłudze. Bardzo popularne są piece na pellet, a właściwe ustawienie parametrów spalania zapewnia ich wydajność i ekonomiczne wykorzystanie. Jak zatem należy ustawiać sterowniki pieca na pellet?

Ekonomiczne spalanie w piecu na pellet, dzięki optymalnym ustawieniom podajnika paliwa

Wykwalifikowany personel montujący instalację kotła na pellet w twoim domu, powinien zająć się regulacją kotła. Ale każde urządzenie w trakcie pracy może się rozlegulować, możesz też chcieć zamontować go sam, dlatego warto poznać najważniejsze zagadnienia na które należy zwrócić uwagę ustawiając sterownik podajnika w piecu na pellet. Odpowiednie ich ustawienie zapewni właściwą temperaturę w twoim domu, jednocześnie pozwalając na optymalizację wydatków na zakup opału i wpływ na środowisko.

Aby odpowiednio ustawić sterownik podajnika pieca na pellet potrzeba nieco doświadczenia. Różne modele i sterowniki mogą też wymagać trochę innego podejścia do ich obsługi. Ważna jest obserwacja komory spalania, dymu i popiołu, ponieważ po ich wyglądzie można ocenić prawidłowość procesu spalania. Sterownik podajnika paliwa winien być tak zaprogramowany, aby nie dopuścić do zbyt intensywnego grzania się układu. Zasadniczo zwraca się uwagę na dwa czynniki, to jest częstotliwość podawania paliwa i dostarczanie odpowiedniej ilości powietrza, oraz na synchronizację pomiędzy tymi czynnikami.

Jak ustawiać parametry podajnika w piecu na pellet?

Częstotliwość pracy podajnika paliwa powinna zapewniać podawania go w optymalnym momencie, bowiem zbyt szybkie podanie paliwa powoduje nadmierny wzrost temperatury, a brak paliwa w odpowiednim momencie może spowodować wygaśnięcie pieca. Dostarczanie powietrza także podnosi temperaturę, zatem przyjęcie nieco niższej temperatury zatrzymania dmuchawy zwiększa zakres temperatury do progu maksymalnego zagrzania.

Ustawiając sterownik pieca na pellet zwracamy uwagę na następujące parametry:

  • zadana temperatura;
  • różnica między temperaturą zadaną, a temperaturą załączenia pieca w tryb pracy;
  • siła nadmuchu w trybie pracy;
  • siła nadmuchu w trybie czuwania;
  • czas przedmuchu w trybie czuwania;
  • czas przerwy nadmuchu;
  • co ile nadmuchów powinno być dodawane paliwo (krotność podajnika paliwa a trybie czuwania).

Problemem przy kotłach na pellet, tak jak przy wszystkich piecach na paliwo stałe, jest wahanie temperatury. Dlatego tak istotne jest zaprogramowania stanu czuwania, by nie dopuścić ani do nadmiernego wzrostu temperatury, ani do wygaśnięcia paleniska. Pellet, w odróżnieniu od węgla i jego pochodnych nie żarzy się, lecz pali ciągłym ogniem, nawet po zatrzymaniu dopływu powietrza z dmuchawy. Stąd konieczność właściwego ustawienia przepływu powietrza i dozowania paliwa.

Na co zwracać uwagę dobierając ustawienia sterownika w piecu na pellet?

Komora spalania w piecu na pellet powinna zawsze być sucha i nie powinna się w nim osadzać smoła ani sadza. Jeśli zaobserwujemy smołę, sadzę lub wilgoć, może to świadczyć o nieprawidłowym montażu kotła, albo o nieprawidłowym spalaniu. Zbyt niska temperatura spalania w palenisku sprawia, że komora jest czarna. W tej sytuacji należy zwiększyć ilość podawanego powietrza. Jeśli komora spalania jest biała, oznacza to, że do paleniska dostarczane jest zbyt dużo powietrza, zatem należy albo zmniejszyć ilość powietrza, albo zwiększyć ilość pelletu. Jeśli do komory spalania dostarczane jest zbyt dużo paliwa, pojawia się czarny, kłębiący się dym – oznacza to konieczność zmniejszenia ilości paliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę