Jakie części metalowe wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej?

Branża motoryzacyjna to przede wszystkim różnego rodzaju samochody i inne pojazdy poruszające się po naszych drogach. Wybór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych jest w nich bardzo istotny, ponieważ chodzi o to, by były one wytrzymałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne i niepodlegające korozji. Dąży się również do tego, aby nie były one zbyt ciężkie, dlatego w pojazdach część konstrukcji wykonuje się z tworzyw sztucznych albo aluminium. Jednak pewne elementy muszą być wytworzone ze stali lub jej stopów.

Elementy metalowe w pojazdach

Jednym z najbardziej wytrzymałych materiałów stosowanych w motoryzacji jest stal, dlatego używa się jej w pojazdach w konstrukcji szkieletu nadwozi i podwozi. Wytwarza się coraz to nowe gatunki stali z domieszkami innych pierwiastków, które cechują się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i dużą energochłonnością. Są to bardzo istotne cechy tego materiału zwiększające odporność pojazdu w czasie kolizji i bezpieczeństwo pasażerów. Poza tym ze stali wykonuje się różne drobniejsze elementy zawieszenia, układu hamulcowego czy silnika.

W przemyśle motoryzacyjnym ze stali wytwarza się często nawet niewielkie detale, które muszą pracować w bardzo trudnych warunkach, to znaczy pod dużym ciśnieniem czy w wysokiej temperaturze. Materiał ten jest także odporny na uszkodzenia, więc przyda się wszędzie tam, gdzie elementy wykonane z tworzyw sztucznych mogłyby szybko popękać, zmienić kształt czy częściowo się zetrzeć. Poza tym stal można precyzyjnie kształtować za pomocą obróbki cnc, która pozwala na produkcję części metalowych nawet w dużych seriach przy zachowaniu wysokiej jakości i dokładności wykonania każdej sztuki.

W jaki sposób wytwarzane są części metalowe do pojazdów?

Zależnie od konkretnego zamówienia i oczekiwań odbiorcy elementy stalowe mogą być wytwarzane przy użyciu różnych technik. Może to być obróbka ubytkowa cnc, która zostaje precyzyjnie zaprogramowana komputerowo, ale nie tylko. Inne sposoby to odlewanie z wcześniej przygotowanych form czy spawanie kilku gotowych detali ze sobą. Najważniejsze jest, by metodę pracy dostosować do konkretnego projektu klienta i jego wymagań, tak aby końcowy produkt spełniał wszystkie jego oczekiwania i jak najlepiej sprawdzał się w praktyce.

Przewiń na górę