Jakie jest zastosowanie lasera w procesach przemysłowych?

Laser to urządzenie emitujące wzmocnioną wiązkę światła, która w swojej niewielkiej średnicy zawiera dużą energię. Dzięki temu może mieć bardzo wiele zastosowań w różnych dziedzinach naszego życia, w tym na przykład w medycynie, telekomunikacji, geodezji czy budownictwie. Urządzenia laserowe są również szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Warto dowiedzieć się, w jakich procesach się ich używa.

W jaki sposób wykorzystuje się lasery w procesach przemysłowych?

Nowoczesna technologia laserowa znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Najczęstsze sposoby, w jakie wykorzystuje się lasery, to przede wszystkim:

  • Przecinanie różnorodnych materiałów lub precyzyjne wycinanie w nich zaplanowanych wcześniej kształtów. Metoda ta jest nie tylko szybka, ale także precyzyjna, co ma znaczenie szczególnie przy dużych seriach produktów. Za pomocą lasera najczęściej przecina się różnego rodzaju metale, w tym również te bardzo twarde, a także szkło, tworzywa sztuczne, drewno czy nawet papier.
  • Spawanie, czyli łączenie ze sobą dwóch elementów poprzez stapianie brzegów każdego z nich wiązką wysokoenergetycznego światła. Można w ten sposób wykonywać spawanie metali oraz wielu ich stopów.
  • Grawerowanie oraz znakowanie gotowych wyrobów w celu nadania im indywidualnego motywu czy umieszczenia nazwiska, a także konkretnego oznaczenia wyrobu albo logotypu producenta. Dzięki laserowi można zrobić to szybko i dokładnie w taki sposób, jaki został wcześniej zaplanowany.
  • Hartowanie surowców, a także gotowych elementów, w tym również tych o bardzo skomplikowanych kształtach. Dzięki czemu uzyskują one dużą odporność chemiczną i mechaniczną, ale nie zmieniają swoich wymiarów.
  • Ostrzenie różnego typu narzędzi w taki sposób, że usuwa się wyszczerbienia powstałe na ostrzu. To sprawia, że jego powierzchnia staje się znów gładka i niezwykle ostra. Dodatkowo warto wiedzieć, że działanie lasera wraz ze wbudowaną kamerą jest bardzo precyzyjne nawet w przypadku narzędzi o nieregularnych czy skomplikowanych ostrzach.
Przewiń na górę