Jakie są podstawowe parametry skrawania w obróbce CNC?

Obróbka CNC to precyzyjna i niezawodna forma obróbki, o ile w sposób prawidłowy zostaną dobrane podstawowe parametry skrawania. Które z nich pełnią absolutnie kluczową rolę w tego typu pracach oraz co stanie się, jeśli zostaną niewłaściwie dobrane?

Prędkość skrawania

Kluczowym parametrem w przypadku obróbki CNC jest prędkość skrawania. Jej dobór ma znaczenie nie tylko pod kątem wyglądu finalnego produktu, ale również eksploatacji samej maszyny, co jest ważne dla firmy realizującej tego typu usługi.

Okazuje się, że zbyt niska prędkość posuwu może wiązać się przede wszystkim z powstawaniem zadziorów, zwanych też gratami. Są to fragmenty wydostające się poza krawędzie przedmiotu, których powstawanie trzeba minimalizować przede wszystkim ze względu na procesy technologiczne, a także bezpieczeństwo i eksploatację.

Do problemów może przyczynić się też zbyt wysoka prędkość posuwu w przypadku usług frezarskich CNC. Zazwyczaj skutkuje ona słabym wykończeniem, a także różnego rodzaju odkształceniami, które mogą wpływać na obniżoną jakość obrobionego elementu.

Głębokość skrawania

Drugim kluczowym parametrem w przypadku obróbki skrawaniem CNC jest głębokość skrawania. Także i tutaj może być ona zbyt niska lub zbyt wysoka, co w obydwu przypadkach przyczynia się do kilku różnych problemów.

Jeśli głębokość skrawania jest zbyt mała, wówczas w procesie obróbki pojawiają się drgania maszyny, co wiąże się z mniejszą ekonomicznością i powstawaniem nadmiernej ilości ciepła. Jeśli zaś parametr ten jest za duży, może to skutkować znacznym zwiększeniem sił skrawania oraz zwiększonym poborem mocy urządzenia.

Optymalną głębokość skrawania określa się, dzięki zestawieniu ze sobą kilku parametrów takich jak efektywna długość krawędzi skrawającej, kąt przystawienia oraz głębokość skrawania.

Skrawaniem dzięki maszynom CNC zajmujemy się również w naszej firmie. Dysponujemy odpowiednimi urządzeniami i wiedzą, które pozwalają nam na zachowanie wysokiej jakości procesów i sprawną realizację zleceń. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę