Jakie są prawidłowe parametry skrawania?

Maszyny CNC niewątpliwie zrewolucjonizowały przemysł. Sterowanie komputerowe sprawia, że podczas obróbki wyeliminowane są tzw. błędy ludzkie. Maszyny mogą pracować w zasadzie bez przerwy, a do tego są o wiele szybsze, niż człowiek zajmujący się obróbką tradycyjnymi metodami. Są też bardziej precyzyjne i generują mniej odpadów, w pełni optymalizując koszty. Aby jednak maszyna pracowała poprawnie, konieczne jest jej odpowiednie ustawienie.

Twardość materiału

Parametry skrawania dobiera się między innymi do twardości obrabianego materiału, czyli oporu, jaki stawia w trakcie wciskania w niego specjalnego wgłębnika oraz sposobu powstawania odkształceń. Do określenia twardości można użyć jednej z popularnych metod: metody Brinella, Vickersa albo Rockwella. Zazwyczaj materiał pod względem twardości przypisuje się do jednej z sześciu grup: stali niskostopowych, stali nierdzewnych i austenitycznych, żeliw szarych i sferoidalnych, stopów z wykorzystaniem niklu, aluminium i innych stopów nieżelaznych lub stali hartowanych i ulepszonych cieplnie. W zależności od grupy, do jakie trafi materiał, dobiera się specyficzne dla niej parametry techniczne obróbki.

Rodzaj obróbki

Prawidłowe parametry obróbki skrawaniem to te, które są dopasowanie również do rodzaju obróbki. Wyróżnia się obróbkę zgrubną, średnią oraz wykańczająca. Obróbka zgrubna to praca z maksymalną wydajnością i ta, w której należy zachować bezpieczeństwo krawędzi. Obróbka średnia to obróbka uniwersalna, umożliwiająca wiele różnych kombinacji. Z kolei obróbka wykańczająca to praca na niewielkich głębokościach, małych siłach skrawania i niskim posuwie.

Dobór parametrów

Podstawowymi parametrami skrawania są prędkość oraz posuw. Prędkość dobiera się w zależności od wcześniej wspomnianej twardości materiału oraz rodzaju narzędzia, jakie ma być użyte. Posuw zależny jest od materiału, z jakiego wykonane jest narzędzie, a także ilości posiadanych przez niego ostrzy. Zwiększanie prędkości skrawania wiąże się ze zmniejszeniem posuwu – i odwrotnie. Specjaliści dobierają parametry skrawania na podstawie obliczeń przy pomocy ogólnodostępnych wzorów, biorąc pod uwagę zalecenia podawane przed producentów narzędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę