Obrabiarki sterowane numerycznie to niemalże nieodłączny element wyposażenia warsztatów i zakładów wielu gałęzi przemysłu. Urządzenia CNC jak np. tokarki czy frezarki znacznie usprawniają pracę oraz zwiększają jej wydajność. Pozwalają tworzyć niesamowicie precyzyjne detale na skalę przemysłową, przez co eliminują ryzyko występowania błędów oraz zwiększają bezpieczeństwo pracy. Maszyny CNC w dużym stopniu odciążają pracowników, jednak nie zastępują ich w stu procentach. Prawidłowe działanie obrabiarek możliwe jest dzięki pracy operatorów. Czym oni się zajmują i jakie powinni mieć kwalifikacje?
Kwalifikacje operatora maszyn CNC
Obsługa maszyn CNC wymaga zdobycia stosownej wiedzy oraz kwalifikacji. Każdy, kogo interesuje praca jako operator obrabiarek sterowanych numerycznie, powinien odbyć stosowny kurs zawodowy składający się zarówno z części teoretycznej, jak i praktyk przygotowujących do pracy w zawodzie. Chcący zdobyć dodatkowe uprawnienia mogą również wziąć udział w bardziej specjalistycznych szkoleniach dotyczących np. obsługi maszyny CNC z konkretnym rodzajem sterownika. Ukończenie kursów wiąże się z otrzymaniem certyfikatu, który uprawnia jego posiadacza do wykonywania zawodu operatora maszyn sterowanych numerycznie.
Czym zajmuje się operator obrabiarek CNC?
Po odpowiednim przygotowaniu merytorycznym operator wykonuje szereg zadań związanych z obsługą maszyn CNC. Dokładny zakres działań zależy jednak od typu obrabiarek sterowanych numerycznie oraz rodzaju przedsiębiorstwa. Do podstawowych obowiązków operatora należy ustawianie odpowiednich parametrów i programowanie maszyn CNC, mocowanie narzędzi, nadzorowanie przebiegu pracy urządzenia, kontrola jakości obrobionych elementów, diagnozowanie usterek, serwisowanie i czyszczenie sprzętu, korygowanie błędów programistycznych oraz modyfikacja dotychczasowych konfiguracji.
Od operatorów maszyn CNC wymaga się również umiejętności obsługi ręcznych obrabiarek, gdyż ta zdolność znacznie ułatwia programowanie i nawigowanie pracy urządzeń sterowanych przez komputer. Ponadto doświadczenie w tradycyjnych sposobach szlifowania, frezowania czy toczenia pomaga w prawidłowej ocenie zużycia narzędzi oraz doborze materiału do obróbki.