Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to proces obróbki skrawaniem. Dzięki niemu w danym elemencie możemy wykonać żłobienia o pożądanej wielkości i przekroju. Proces wykonuje maszyna nazwana frezarką. Ostrza maszyny po zetknięciu się z materiałem stopniowo ściągają z niego naddatek w postaci wiórów.

CNC, czyli Computerized Numerical Control

Maszyny CNC to urządzenia, których pracą steruje komputer. Ich użycie w procesie obróbki materiałów ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim frezowanie CNC jest o wiele bardziej precyzyjne, niż gdyby cały proces był przeprowadzony przez człowieka. Maszyna nie popełnia błędów, a do tego jest w stanie pracować w zasadzie bez przerwy. Dzięki obrabiarkom CNC produkcja elementów trwa krócej, jest więc bardziej wydajna. Maszyny CNC generują też mniej strat materiałowych. Nowoczesne frezarki CNC są produkowane jako urządzenia energooszczędne.

Etapy frezowania CNC

Cały proces frezowania CNC można podzielić na kilka etapów. Pierwszym jest zaprojektowanie gotowego elementu, jaki ma wykonać maszyna. Projekt przygotowuje się zazwyczaj jako model CAD. Na jego podstawie wykonuje się plan CAM, czyli najprościej mówiąc – plan, według jakiego ma pracować dana maszyna. Wyeliminowanie błędów z planu CAM jest kluczowe, by maszyna wykonała swoją pracę poprawnie. Dopiero trzecim etapem jest właściwa praca frezarki CNC. Główny ruch to ruch obrotowy frezu wokół własnej osi. Jednocześnie obrabiany przedmiot wykonuje ruch posuwny. W czasie frezowania, ostrza narzędzi wykonują swój ruch jedno po drugim, a nie w tym samym czasie. Frezowanie CNC pozwala precyzyjnie stworzyć skomplikowane kształty, co szczególnie sprawdza się w wielkoseryjnej produkcji przemysłowej (lecz nie tylko). Elementy frezowane CNC nie wymagają też dalszej obróbki (np. szlifowania). W procesie szlifowania CNC istotny jest dobór właściwego frezu, oraz parametrów technicznych dla danego typu materiału. Dlatego też, aby otrzymać zadowalający efekt konieczna jest nie tylko nowoczesna maszyna CNC, ale również doświadczony operator do jej obsługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę