Na czym polega grawerowanie?

Grawerowanie czyli obróbka skrawaniem jest zdecydowanie jedną z najstarszych, nadal wykorzystywanych metod zdobienia artystycznego. Aby wykonać zadania, których efektem będzie właśnie grawer, niezbędne są specjalistyczne urządzenia, które dadzą możliwość wykonania precyzyjnych liter oraz wzorów na metalowych powierzchniach.

Obecnie za najpopularniejsze uznaje się grawerowanie laserowe, które stopniowo wypiera z rynku rzemiosło grawerowania ręcznego. Warto jednak zauważyć, że zastosowanie technologii laserowej pozwala na uzyskanie wzorów cechujących się wysoką estetyką oraz bardzo trwałych. To co zostanie wygrawerowane z założenia powinno pozostać niezatarte, niemożliwe do zniszczenia, dlatego tak wielką popularnością w tym zakresie zaczyna obecnie cieszyć się właśnie laser. Mimo wszystko jednak na dzisiejszym rynku istnieją nadal 4 podstawowe techniki grawerowania: ręczne, komputerowe, chemiczne i maszynowe.

Grawerowanie – na czym dokładnie polega?

Pojęcie grawerowania zna większość z nas – kryje się pod nim specjalistyczna obróbka metali. Jeśli pod uwagę weźmiemy grawerowane produkty jubilerskie, to dostrzeżemy, że w tej dziedzinie nadal dominują prace ręczne. Złotnik z zastosowaniem specjalnych rylców, dokonuje dokładnego tworzenia wzoru lub napisu metodą skrawania. Wśród sprzętu, jaki jest mu niezbędny znajdują się również pilniki i ostrza. Zupełnie inną metodą jest grawerowanie maszynowe, które realizowane jest z wykorzystaniem specjalnych kopiarek. Kolejne jest grawerowanie chemiczne, które polega na odpowiednim oddziaływaniu na fragmenty metali za pomocą substancji chemicznych. No i oczywiście grawerowanie komputerowe, które wykorzystuje odpowiednio skalibrowany laser, dzięki czemu metoda ta jest najdokładniejsza.

Grawer laserowy

Laser pozwala na bardzo precyzyjne przenoszenie wzorów na stal i aluminium, jednak dodatkowo pozwala również na obróbkę wielu tworzyw sztucznych. W związku z tym odpowiedni laser pozwala na stworzenie trwałych i estetycznych wzorów, na niemal każdej powierzchni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę