Na czym polega obróbka skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to proces, który pozwala kształtować przedmioty z różnych materiałów konstrukcyjnych przy użyciu dedykowanych narzędzi. Procedurę wykonuje się przy pomocy specjalnej maszyny – obrabiarki. Sprawdźmy, na czym polega ten proces i w jaki sposób przebiega.

Rodzaje obróbek skrawaniem

Dwoma głównymi rodzajami obróbki skrawaniem są obróbka wiórowa oraz ścierna. Oba typy różnią się od siebie rodzajem wykorzystanych narzędzi, określoną geometrią oraz liczbą ostrzy. W ramach obróbki przeprowadzane są procedury toczenia, wiercenia i frezowania. Operacje toczenia obracają obrabiany przedmiot w celu usunięcia materiału, operacje wiercenia powodują utworzenie lub udoskonalenie otworów za pomocą obrotowego frezu, zaś frezowanie wykorzystuje obracające się narzędzie tnące do usuwania materiału ze stacjonarnego przedmiotu obrabianego. Oprócz standardowych metod obróbka wyróżnia się też: dłutowanie, przeciąganie, gładzenie, docieranie oraz wytaczanie i rozwiercanie.

Obróbka wiórowa

W tej metodzie wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia z geometrycznymi ostrzami. W skutek procesu powstają wióry o kształcie zależnym od rodzaju zastosowanego materiału i czynników środowiskowych. Obróbka wiórowa znajduje zastosowanie przy wykonywaniu różnego rodzaju otworów i powierzchni wewnętrznych.

Obróbka ścierna

Podstawowym zadaniem obróbki jest nadanie gładkiego kształtu materiałowi za pomocą procedury szlifowania. Obróbka ścierna cechuje się najmniejszą głębokością skrawania.

Technologia obróbki

Każda operacja generuje inne wykończenie lub geometrię części. Podczas toczenia narzędzia tnące mają pojedynczą krawędź tnącą używaną do usuwania materiału z obracającego się przedmiotu obrabianego, co pozwala uzyskać cylindryczny kształt. Wiercenie tworzy natomiast okrągłe otwory przy użyciu obracającego się narzędzia, które ma dwie lub cztery spiralne krawędzie tnące. Z kolei operacja frezowania pozwala uzyskać prostą powierzchnię lub płaszczyznę. Postęp technologiczny umożliwił zwiększenie precyzji prac – wykonując obróbkę CNC (sterowaną komputerowo) można uzyskać dowolne kształty z zachowaniem najmniejszych detali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę