Na czym polega produkcja elementów metalowych?

Rozejrzyj się dookoła i spójrz, jak wiele elementów metalowych znajduje się w twoim najbliższym otoczeniu. Z pewnością bez większego trudu znajdziesz śruby, uchwyty, zamki do drzwi, klamki, zawiasy czy urządzenia, których wewnętrzne mechanizmy zbudowane są właśnie z tego materiału. Ponadto części metalowe wykorzystywane są w motoryzacji, rolnictwie, automatyce i wielu innych sektorach przemysłu. Skoro już wiesz, jak bardzo ułatwiają one nasze codzienne życie, sprawdź, w jaki sposób wygląda ich produkcja.

Procesy obróbki metali

Elementy metalowe wytwarzane są przez profesjonalne firmy zajmujące się kompleksową obróbką tego tworzywa. W zależności od specyfiki, kształtu, wielkości oraz funkcji, jaką pełnić ma dany detal, dobierane są odpowiednie procesy technologiczne, które gwarantują precyzję wykonania oraz trwałość i wytrzymałość końcowego produktu. W ten sposób możliwe jest wytworzenie setek identycznych elementów metalowych o takich samych wymiarach i właściwościach przy jednoczesnej eliminacji błędów produkcyjnych. Jakie procesy umożliwiają wyrabianie elementów metalowych?
Pierwszym etapem produkcji elementów metalowych jest wykonanie odpowiedniego projektu, który będzie uwzględniał rzeczywiste parametry i właściwości tworzonych części. Kolejno następuje rozkrój materiału laserem lub przecinarką taśmową przy ograniczeniu odpadów do minimum. W następnych etapach wykorzystywane są maszyny CNC służące do obróbki skrawaniem, czyli produkcji metalowych elementów metodą ubytkową. Przy pomocy tych urządzeń z surowca usuwany jest nadmiar materiału, a komponentom nadaje się odpowiedni kształt. 
W zależności od specyfiki danych detali, do procesu tworzenia elementów metalowych zaliczyć można również gięcie profili i blach, produkcję części na automatach tokarskich, wytłaczanie, odlewanie, szlifowanie, walcowanie, frezowanie czy obróbkę plastyczną i cieplną. Powstałe w ten sposób części metalowe poddawane są zazwyczaj dalszym procesom. Zalicza się tu przede wszystkim spawanie metodą MIG, MAG czy TIG. Następnie poprzez śrutowanie nadaje się powierzchni metalu odpowiednią chropowatość i przygotowuje do malowania proszkowego i polimeryzacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę