Rodzaje i zastosowanie gwintowników maszynowych

Dzięki frezarkom CNC można wykonywać wiele czynności związanych z precyzyjną obróbką metalu. Wykorzystywane są one między innymi do gwintowania. Aby skrawanie było precyzyjne, kluczowe jest zastosowanie odpowiednich gwintowników maszynowych. Są one narzędziami wieloostrzowymi, które służą do nacinania gwintów poprzez ubytek materiałowy. W celu wykonania precyzyjnego gwintowania niezbędny jest dobór odpowiedniego gwintownika. Jakie są ich rodzaje i do czego są wykorzystywane?

Rowki wiórkowe w gwintownikach maszynowych  

Wyróżnić możemy różne kryteria podziału gwintowników maszynowych. Jednym z nich jest typ rowków wiórkowych. Gwintowniki mogą mieć rowek prosty, prosty ze skośną powierzchnią natarcia oraz śrubowy (prawy albo lewy). Dobór odpowiedniego rowka gwintownika podłączanego do frezarki CNC zależy od tego, do obróbki jakiego materiału ma być zastosowany gwintownik oraz jakie parametry ma materiał poddawany obróbce. Gwintowniki z rowkiem prostym sprawdzają się w przypadku wykonywania otworów przelotowych (nakrój A i D) i nieprzelotowych (C i E). Wykorzystuje się je w przypadku krótkich i średniej długości wiórów.

Gwintowniki z rowkiem prostym z ukośną powierzchnią znajdują z kolei zastosowanie przy wiórach średnich i długich. Otwory, które można nimi wykonywać, są ślepe, a ich nakrój określany jest jako B. Trzeci rodzaj rowków gwintowników, czyli rowek śrubowy również jest przeznaczony do średnich i długich wiórów, jednak wykorzystuje się do w przypadku otworów nieprzelotowych. Dodatkowo wyróżniamy rowek lewy D i C, który jest przeznaczony do otworów przelotowych i nieprzelotowych (kąt nachylenia linii śrubowej wynosi 15 albo 40 stopni) i rowek prawy, który sprawdza się w przypadku nachylenia osi śrubowej pod odpowiednim kątem (15, 40 i 45 stopni).

Jakie nakroje gwintowników maszynowych wyróżniamy? 

Kolejnym kryterium podziału gwintowników maszynowych jest ich nakrój. W zależności od długości i kąta nakroju przeznaczenie gwintownika jest inne. Taki podział obejmuje pięć typów gwintowników. Są to:

  • gwint o długości nakroju 6-8P i kącie nakroju 5 stopni przeznaczony do niewielkich otworów przelotowych,
  • gwint o długości nakroju 2-3P i kącie nakroju 15 stopni przeznaczony do otworów nieprzelotowych i otworów przelotowych o krótkich wiórach,
  • gwint o długości nakroju 1-2P i kącie nakroju 23 stopnie przeznaczony do otworów nieprzelotowych, które mają krótki wybieg gwintu,
  • gwint o długości nakroju 3,5-5P i kącie nakroju 8 stopni przeznaczony do otworów nieprzelotowych, które mają długą przestrzeń gwintu oraz otworów przelotowych,
  • gwint o długości nakroju 3,5-5,5P i kącie nakroju 5 stopni przeznaczony do produktów, które generują średnie wióry i mają standardowe otwory przelotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę