Z jakich elementów składają się podajniki do kotłów?

Podajniki do kotłów to bardzo przydatne urządzenia, które ograniczają ilość pracy potrzebną przy obsłudze pieców grzewczych. Dzięki nim spalanie różnego rodzaju paliwa odbywa się w sposób równomierny i dopasowany do aktualnych potrzeb. Nasza praca ogranicza się do tego, że co kilka dni uzupełniamy zbiornik z opałem, a jego odpowiednie porcje są dostarczane do kotła automatycznie przez sam podajnik zależnie od tego, w jaki sposób go ustawimy.

Jak wygląda budowa podajnika do kotła grzewczego?

Podajnik jest bardzo użyteczny, ponieważ znacznie zwiększa łatwość obsługi kotła c.o. Zależnie od konkretnego producenta i rodzaju podawanego opału budowa podajnika może się trochę różnić. Jednak można scharakteryzować najważniejsze elementy budowy występujące w różnych typach urządzeń:

  • Zbiornik na paliwo, w którym znajduje się spory zapas ekogroszku, węgla czy innego rodzaju opału. Zwykle wystarczy, byśmy uzupełniali go co kilka dni.
  • Elektroniczny sterownik, w którym zostaje zaprogramowane, jak duże porcje paliwa mają być dostarczane do kotła i jak często, aby zapewnić optymalną temperaturę pieca i zarazem ogrzewanych pomieszczeń.
  • Element, który podaje paliwo do kotła – najczęściej jest to tłok albo ślimak. W przypadku urządzeń tego pierwszego rodzaju to dzięki ruchowi posuwistemu tłoka dostarczana jest kolejna porcja opału. Natomiast w drugim rodzaju podajników w rurze urządzenia zamontowany zostaje metalowy ślimak, który przepycha paliwo z zasobnika do komory spalania. Ważne jest, by taka rura była odpowiednio zamocowana, to znaczy najlepiej nachylona do podłogi pod kątem 45 stopni oraz by nie było w niej żadnych zagięć czy zwężeń, które utrudniałyby transport paliwa.
  • Silnik elektryczny wraz z przekładnią, który napędza cały mechanizm podajnika, aby porcje paliwa były dostarczane do kotła w odpowiednim odstępie czasowym.
  • W przypadku urządzeń ślimakowych wyróżniamy także wałek podajnika, który podczas obracania się umożliwia transportowanie materiału opałowego do kotła c.o.
Przewiń na górę