Zalety robotyzacji procesów spawania

Spawanie jest procesem niezbędnym w przemyśle i motoryzacji. Prace manualne okazują się jednak dość niebezpieczne dla pracowników. Mogą skutkować rozległymi oparzeniami, a także uszkodzeniami wzroku. W związku z tym coraz częściej wykorzystuje się spawanie zrobotyzowane.

Roboty spawalnicze to maszyny, które w pierwszej kolejności trzeba odpowiednio zaprogramować. Dzięki temu spawanie jest ujednolicone. Takie rozwiązanie jest najlepsze w przypadku produkcji seryjnej. Robotyzacja oznacza więc zminimalizowanie błędów i różnić pomiędzy poszczególnymi elementami. Wykonywane łączenia charakteryzują się wyższą jakością, spoiny są praktycznie takie same, co nie jest możliwe podczas spawania ręcznego.

Spawanie zrobotyzowane wygenerować znaczne oszczędności finansowe dla przedsiębiorstwa.  Roboty zwiększają wydajność procesu nawet o 20%, co przekłada się na większą ilość wykonanych połączeń, a tym samym wyższe zyski. Dodatkowo powtarzalność spawania zmniejsza liczbę wykorzystywanych urządzeń i materiałów.

Nie można zapomnieć o tym, że automatyzacja spawania to wyższe bezpieczeństwo pracowników. Zadanie użytkownika to precyzyjne programowanie robota i kontrola jego pracy. Pracodawca nie musi także inwestować w kosztowne szkolenia i kursy, niezbędne do spawania manualnego.

Spawanie zrobotyzowane zmniejsza przestoje w pracy, dlatego cały proces przebiega o wiele szybciej niż w przypadku spawania manualnego. Z tego powodu roboty stopniowo wypierają metody tradycyjne. Nasza firma ma w swojej ofercie profesjonalne usługi spawalnicze przy pomocy robota Comau.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę