Jak dobrać ślimak do podajnika pelletu?

Kotły centralnego ogrzewania zasilane pelletem często wyposaża się w podajnik, dzięki któremu w łatwy oraz bezobsługowy sposób transportowane są kolejne porcje paliwa. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest ślimak, który odpowiada za sprawną pracę całości oraz za przenoszenie odpowiednich porcji opału w wyznaczonym czasie. Dlatego bardzo istotny jest wybór takiego ślimaka, który będzie miał jak najlepsze parametry i zapewni bezawaryjne działanie całego urządzenia.

W jaki sposób działa ślimak w podajniku?

Ślimak jest tym elementem podajnika, który pracuje przez cały czas, a przez to staje się najbardziej narażony na zużycie. Jego budowa jest dość prosta, ponieważ to po prostu specjalny wał, na który nawinięta została powierzchnia śrubowa, nazywana również wstęgą. Całość napędzana jest natomiast przez koło ślimakowe. Dzięki obracaniu się wału porcje paliwa są pobierane z miejsca ich składowania, a następnie transportowane bezpośrednio do kotła grzewczego. Działanie podajnika pelletu pozwala na zautomatyzowanie dosypywania paliwa do kotła, dzięki czemu znacznie zmniejsza się ilość pracy potrzebna do jego obsługi.

Jak wybrać odpowiedni ślimak?

Ślimak w podajniku pracuje cały czas, dlatego przede wszystkim powinniśmy szukać takiego urządzenia, który wykonano z materiałów o dużej wytrzymałości, a także odpornych na korozję, wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Poza tym ważne jest dobranie podajnika do rodzaju i ilości opału, jaki ma być przez niego transportowany. Do pelletu sprawdzą się ślimaki wykonane ze stali lub żeliwa, bo cechują się bardzo dużą trwałością.

Natomiast potrzebna moc ślimaka zależy od tego, jak duży będzie nasz piec oraz ile pelletu będzie potrzebował jednorazowo. Warto to wcześniej oszacować, aby nie kupić niepotrzebnie podajnika o zbyt dużej mocy ani takiego, który nie podoła wymaganiom kotła grzewczego. Na koniec dobrze jest zwrócić uwagę na to, by również sam pellet był wysokiej jakości, dzięki czemu nie będzie się zbrylał czy zapychał podajnika, co prowadzi do przestoju w transporcie opału, a nawet może uszkodzić całe urządzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę