Jak działa motoreduktor? Gdzie ma zastosowanie?

Motoreduktor to rodzaj maszyny składającej się z dwóch głównych elementów – silnika elektrycznego oraz mechanicznej przekładni. Dodatkowo wyposażony jest w zabezpieczenia, które chronią przed negatywnymi skutkami wycieków oleju oraz przed wybuchem całego urządzenia. Motoreduktory wyróżniają się bardzo zwartą budową i zajmują niewiele przestrzeni, dlatego mogą być używane w wielu miejscach. Spotkamy je jako elementy napędu podajników, mieszadeł, wirników oraz innych mechanizmów umożliwiających przemieszczanie się różnego rodzaju przedmiotów. Jednym z popularnych zastosowań motoreduktorów są podajniki kotłów grzewczych.

Jak działa motoreduktor w kotle grzewczym?

Motoreduktor jest bardzo ważną częścią każdego kotła grzewczego wyposażonego w podajnik opału. Montuje się go w końcowej części podajnika w pobliżu rury, a jego zadaniem jest wprawianie w ruch ślimaka przesuwającego materiał opałowy do komory spalania w piecu grzewczym. Może także napędzać szufladę w przypadku podajnika tłokowego. Zależnie od wielkości kotła dobiera się pasujący do niego motoreduktor. Może być on wyposażony w jedną lub dwie przekładnie, a także silnik o różnej mocy, tak aby podajnik działał z wystarczającą szybkością i dostarczał odpowiednie ilości opału.

Systemy przeniesienia napędu w motoreduktorach są bardzo wydajne, dzięki czemu mogą być stosowane w różnego rodzaju urządzeniach podających, zarówno ślimakowych, jak i tłokowych. Motoreduktory wyróżniają się dużą trwałością i odpornością nawet na trudne warunki pracy, ponieważ wykonano je z bardzo wytrzymałych materiałów. Najczęściej używane są motoreduktory podajnika pelletu, ekogroszku czy biomasy. Cechują się efektywnym działaniem przez długi czas oraz niskim poziomem hałasu generowanego podczas pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę