Jakie zalety ma spawanie zrobotyzowane?

Spawanie to jeden z najbardziej znanych i powszechnie stosowanych sposobów na łączenie różnych materiałów, przeważnie metali. Polega ono na nagrzaniu i stopieniu tych materiałów w miejscu ich łączenia z dodaniem lub bez dodania specjalnego spoiwa.

Źródłem dużego ciepła podczas spawania jest zwykle łuk spawalniczy tworzony przez prąd generowany przez tak zwane “spawalnicze źródło prądu”. Jednak spawanie samo w sobie jest czynnością niebezpieczną i wymagającą dużej koncentracji oraz powtarzalności. Często bywa bardzo trudne do zrealizowania ze względu na wymagane miejsce spawu. W związku z tym coraz częściej wykorzystuje się spawanie zrobotyzowane, które z roku na rok staje się popularniejsze, a obecnie jest już najczęściej stosowaną zautomatyzowaną technologią wytwarzania. Jakie zatem zalety ma spawanie zrobotyzowane i czym w ogóle jest?

Spawanie zrobotyzowane – na czym właściwie polega?

Jak sama nazwa wskazuje, spawanie zrobotyzowane to łączenie materiałów metodą spawania, polegające na odizolowaniu od tego procesu człowieka. Samo spawanie od strony wykonawczej realizują specjalnie zaprojektowane do tego celu roboty. Właśnie w ten sposób zabezpiecza się ludzi przed niebezpieczeństwami związanymi z pracą przy spawaniu. Jednak okazuje się, że robotyzacja procesu spawalniczego niesie jeszcze inne zalety, o których wcześniej nawet nikt nie myślał. Zanim jednak przejdziemy do zalet spawania z wykorzystaniem robotów, zastanówmy się, kiedy szczególnie taki rodzaj tego procesu jest najbardziej pożądany.

Spawanie zrobotyzowane – kiedy warto z niego skorzystać?

Warto zacząć od tego, że samo spawanie zrobotyzowane to proces dość skomplikowany. Bowiem robot mimo wielu niezaprzeczalnych zalet, musi być odpowiednio skonfigurowany i zaprogramowany do wykonywania konkretnej pracy, czyli w tym wypadku spawania. Takie ustawienie wszelkich parametrów maszyn spawalniczych jest więc nie tylko dość trudne, ale także bardzo czasochłonne i musi być wykonane bardzo precyzyjnie. Zatem wykorzystanie robotów do celów spawalniczych najbardziej opłacalne jest w przypadku produkcji seryjnej i najlepiej jak najdłuższej. Inną sytuacją może być potrzeba wykonania precyzyjnego spawu w miejscu trudno dostępnym dla człowieka albo w warunkach, które mogą być dodatkowo niebezpieczne.

W kontekście wykorzystania spawania zrobotyzowanego ważne jest jednak to, aby dysponować dużą ilością przestrzeni, w której ma się odbywać taki rodzaj spawania. Jest to wynikiem specyficznej budowy samego robota, a także sporej ilości przewodów elektrycznych wymaganych do wykonywania pracy spawania. Odpowiednia ilość miejsca jest też istotna ze względu na to, że podczas spawania generowana jest bardzo wysoka temperatura, która może być szkodliwa dla innych pracujących w tym miejscu maszyn. W związku z wysoką temperaturą ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie osprzętu samego robota spawającego, które zamontowane jest na ramieniu spawalniczym. Do tego celu wykorzystuje się specjalne izolacje termiczne.

Spawanie zrobotyzowane – najważniejsze zalety

O kilku zaletach zrobotyzowania procesu spawania już wspomnieliśmy. Przede wszystkim taki rodzaj spawania zabezpiecza ludzi przed szkodliwymi czynnikami samego spawania. Nieprzypadkowo spawanie określa się jako “3D”, czyli jako dirty, dusty, dangerous (brudny, zapylony, niebezpieczny). Spawanie automatyczne izoluje człowieka od wszystkich tych niedogodności. Inną ważna zaletą takiego spawania jest powtarzalność spawów. Przy produkcji seryjnej jest bardzo ważne, aby spawy były jak najbardziej identyczne. Powtarzalność zaprogramowanych ruchów robota znacząco to ułatwia i eliminuje tak zwaną zmienną trajektorię ruchu palnika, spowodowaną na przykład zmęczeniem spawacza. Taka precyzja powoduje także, że ilość poprawek jest zminimalizowana do granic możliwości, a to przekłada się także na oszczędność w zużyciu materiałów spawalniczych i przyczynia do zwiększenia wydajności produkcji czy samego spawania. Nie zapominajmy także o tym, że robot w przeciwieństwie do człowieka może, a nawet powinien, pracować 24h na dobę, bez utraty koncentracji czy potrzeby regeneracji sił. Wszystko to, o czym wspomnieliśmy, podnosi jakość pracy i zdecydowanie poprawia jej szybkość, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę